5 причини да станете програмист и 3, за да се откажете завинаги
Публикувано от: Zaplata.bg
08 Ноември, 2019 г.
5 причини да станете програмист и 3, за да се откажете завинаги
Снимка: shutterstock

Нека Ви представим кратка бележка относно петте радости на един програмист и трите му мъки.

Първа причина: money-money

Вероятно е да не знаете, че програмистите печелят прилични пари. И това все още е джуниър. И къде - в провинциален български град!

Тези сведения ги получихме моментално. Ако искате малко повече подробности относно заплатите на програмистите, разгледайте в обявите за работа за програмисти в Zaplata.bg.

Втора причина: всеки има нужда от вас

Технологичните компании, болниците, правителствените агенции, училищата и в детските градини се нуждаят от разработчици на софтуер. Научете поне един от списъка: Python, C ++, 1C, Android, iOS, PHP, JavaScript. Дори Delphi! Или станете „полиглот“ и HR-ите ще ловуват за Вас, като дивеч в деня на откриване на ловния сезон.

И сега, малко по-сериозно: според миналогодишното изследване на Stack Overflow, 60% от анкетираните фронтенд-разработчици, 20% се занимават с мобилна разработка, а най-популярната технология е JavaScript.

Трета причина: мозъкът Ви се напомпва като тялото на Шварценегер през 1970 година

Невъзможно е да бъдете добър програмист, без да можете да мислите логично и просто. Малко вероятно е някоя друга област на дейност да бъде толкова строго подчинена на логиката. Да, не трябва да се отрича творческият принцип в работата на кодовите работници: те винаги са в парадигмата на алгоритмите и синтаксиса на езиците. Не е правилно езикът на програмирането да се дефинира като формален език, който се използва в компютърните науки и математическата логика.

По някаква причина ни се струва, че именно от тук растат корените на лошите коментари, поставяйки от двете страни на барикадите хуманитаристите и техничарите. И първите и вторите няма да е лошо да научат как програмирането влияе на мозъка и мисленето.

Четвърта причина: Вие сте визионер за пет секунди

Нито един космически апарат не може да лети до Марс без внимателно проектиран софтуер. Естествено, в света има и доста други самолети с ядрена енергия за полети извън земната орбита.

Петата причина: световна слава и успех, жени и алкохол, бъгове и патчове

Не се шегуваме. Бил Гейтс, Марк Зукърбърг, Павел Дуров - всички са кодили и са преуспели в това! Просто не казвайте, че не искате да достигнете същите висоти. Кой кодещ войник не мечтае да стане диджитал-дженерал!?

Your fifth point in danger, или се нуждаете от феноменално постоянство

Никой да седи толкова много време и да си гледа работата, колкото седят програмистите. Нито мениджърите, нито дизайнерите, нито чистачката Лилия Антоновна, нито шеф на SEO отдела.

Да, те биха искали да отидат в парка и да нахранят гълъбите с натрошен хляб. Но работата е преди всичко!

Скромно ще си премълчим за честата необходимост от преработка или редакция на други програмисти. Това е малък филиал от ада на земята и черната дупка, в която летят кодинг войници на своите космически кораби.

Your body in trouble, или още една година без физкултура

Погледнете вашия работен плот: всичко ли е обсипано с шоколади и бисквитки? Да, Вашият шахматен мозък се нуждае от постоянен приток на глюкоза. Но тялото, седейки с часове неподвижно, се превръща в нещо с излишни килограми и Ви отговаря със зли болки. Съжалявам, може и да греша, но не съм виждал програмисти-културисти или поне фитнес-богове. Е, добре виждал съм. Просто намерете време за сутрешна гимнастика и бягане, както и за пластмасова купа с броколи и маруля.

Капка сериозност в крайна сметка

Знаем поне два примера, в които хора се присъединиха към програмистите и не съжалиха - те правят това, което обичат и имат стабилни високи доходи.

Успех с работата!


Важно умение за лидерство - умствена издръжливост
Често ли се сблъсквате със ситуации на работното място и у дома, където сте под натиск от околната среда или даден човек? Случва се и така: работата ви е критикувана със и без причина, вашите действия, ценностни и способности непрекъснато се обезценяват, вие като човек сте унижавани и т.н. Коя реакция е най-често проявяваната? Агресия, обида, безсилие пред обстоятелства, депресия и т.н. Как можете да реагирате различно? От гледна точка на психологията, терминът психическа издръжливост означава определена съпротива на човека срещу жизнения натиск. Психологически устойчивите хора не са емоционално въвлечени в ситуацията, следователно е по-лесно да се справят с извънредните ситуации на работното място, те се адаптират по-бързо към прекомерното внимание на обществото, по-лесно намират общ език със средата си. Най-важното е, че те запазват своята енергия и цялост на личността. Някой хора ежедневно са подложени на натиск от страна на шефа, колегите, роднините, а други са значими хора, свикват / адаптира се към този натиск и спират да реагира на него. Това важно умение не възниква у всички, а в малък брой от мнозинството. Какво да правим останалите? Добрата новина - менталната издръжливост може да се тренира. Способността на хората да се контролират/да издържат на удара (изберете метафората, която повече ви допада) и да не се поддават на провокациите на онези, които ги притискат, е състояние за поддържане на психическото здраве в продължение на много години. Там, където манипулацията се контролира - започва издръжливостта. Най-важното житейско умение за офиса и дома.
Публикувано от: Zaplata.bg
Още »
Рестартиране на кариера? Време за размисли
„Познайте сам себе си.” Платон Решихте да промените коренно дейността си, „пораснахте и надраснахте“ съществуващата си позиция, имате желание да реализирате хобито си ... Откъде да започнем? Погледнете по-отблизо себе си, внимателно слушайте гласа на интуицията си, не забравяйте за вашите желания или мечти - заемете се със самопознанието. И точно след подобно предложение, Клиентът, който беше дошъл на консултацията с цел да промени съществуващата траектория на кариерата си, каза: „Не съм склонен/на към рефлексии. Искам да обсъдим новите възможности и да предприемем действия“. Или самият той предлага начини да проучи ситуацията си: „Нека направим одит на моите таланти. Дайте някакъв вид тест или въпросник за кариерно ориентиране. ' Приятели, Гугъл ще помогне. Това не е за мен. Има въпросници, има тестове. НО! Работя с вашата индивидуалност, с уникалността на вашата личност, така че без да познавате себе си, не мога да пристъпя към истинската ви цел. И преди да зададете важните въпроси за изграждането на план за преминаване към новата Ви кариера, предлагам да разгледате следните теми: вашите интереси днес; какви ценности са важни за вас; вашите таланти; каква работна среда искате да имате; какво е състоянието на кариерата Ви днес. Тези въпроси ще ви насочат към вашите цели. Примерите за успешно рестартиране на кариерата ще започнат именно с тези размисли.
Публикувано от: Zaplata.bg
Още »